Historia

Początki górskiego biegania na Ślęzy sięgają 12 czerwca 1993 roku. Wtedy to Okręgowy Związek Biegów na Orientację podczas trzydniowych zawodów Grand Prix Ślęży zorganizował Górski Bieg Ślężan na trasie ze stadionu w Sobótce do Ośrodka Wypoczynku Świątecznego przez szczyt Ślęzy. Na piętnastokilometrowej trasie zwyciężył Tadeusz Siegmund przed Jarkiem Łazarowiczem, a wszyscy uczestnicy biegu, którzy po raz pierwszy zasmakowali górskiego biegania na długo zapamiętali nieprawdopodobne bóle mięśni nóg będące efektem radosnego zbiegania ze szczytu Ślęży na Przełęcz Tąpadła.  Bieg ten odbywał się jeszcze przez 2 następne lata, za każdym razem na innej trasie, zawsze jednak ze startem i metą na stadionie w Sobótce.

W 1997 roku jak na razie po raz ostatni biegano z Sobótki na Ślężę i z powrotem, a to w ramach Sobótczańskiej Piętnastki.

Pierwszy górski bieg ze startem na Przełęczy pod Wieżycą i z metą na szczycie Ślęży, na trasie liczącej 4,1 km odbył się 28 maja. Jego zwycięzcą został Tomasz Dawidskiba, uczeń X Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu. Bieg ten był mistrzostwami X LO w biegu górskim, a jego pomysłodawcą jest nauczyciel WF-u z tej szkoły Jacek Skrzypiński.

Bieg, pomyślany początkowo jako wewnętrzna, szkolna impreza okazał się na tyle atrakcyjny, że zaczęli brać w nim udział koledzy i przyjaciele organizatora, pojawili się uczniowie ze szkół na terenie gminy Sobótka, w końcu trafił do ogólnopolskiego kalendarza. Impreza ta miała szczególny klimat. Uczniowie przyjeżdżali specjalnym autobusem. Ci, którzy nie czuli się na siłach, aby biegać, po prostu wchodzili na Ślężę i dla wielu osób był to ewidentnie jedyny kontakt z czynnym wypoczynkiem w górach. Gośćmi imprezy byli między innymi Profesor Jan Miodek i Władysław Frasyniuk.

Jacek Skrzypiński zawsze zadbał o koszulki dla uczestników i atrakcyjne nagrody rzeczowe dla zwycięzców. Przez kilka lat był to bieg z najliczniejszą frekwencją w Polsce, a rekordzistą trasy pozostał Jerzy Zawierucha, najwybitniejszy w tamtym czasie polski biegacz górski.

Od 2008 roku do organizacji imprezy włączyła się bardziej aktywnie Gmina Sobótka. Od tego roku zawody były też mistrzostwami gminy Sobótka w biegu górskim. W następnym roku to Gmina była już organizatorem, a trasa biegu została wydłużona do 5,0 km, ze startem przy stadionie w Sobótce.

W 2011 roku odbyły się na tej trasie Mistrzostwa Polski Seniorów w Biegu Górskim na Krótkim Dystansie. Efektowne zwycięstwo odniósł debiutujący w biegu górskim Dariusz Kruczkowski, srebro dla Daniela Wosika, brąz dla Miłosza Szcześniewskiego. Wśród kobiet klasą dla siebie była najbardziej utytułowana polska biegaczka górska Izabela Zatorska. Za nią na metę wbiegła Anna Celińska, a na trzecim miejscu Anna Ficner.

W 2012 roku powstała strona internetowa imprezy biegnasleze.pl.

Skip to content