Martyna Kantor i Piotr Łobodziński wygrali Mistrzostwa Polski w Biegu Górskim na Krótkim Dystansie w Sobótce

Tym razem tradycji nie stało się zadość. Mistrzostwa Polski Seniorów na Krótkim Dystansie po raz dziewiąty odbyły się w Sobótce, ale po raz pierwszy pogoda nie dopisała. Rywalizowano na trasie 27. Górskiego Biegu na Ślężę, 5,0 km + 543 m – 35 m. Deszcz i wiatr dały się we znaki uczestnikom w trakcie biegu, co jeszcze nigdy nie miało miejsca podczas tej imprezy. Nagle okazało się, że trasa jest bardzo kamienista, kamienie są ostre, w czasie deszczu śliskie i w efekcie ta najkrótsza  spośród rozgrywanych w ciągu minionych trzech tygodni tras mistrzostw Polski okazała się najbardziej wymagająca i techniczna.

Martyna Kantor zaraz po starcie objęła prowadzenie, ale tym razem nie zdominowała rywalizacji, bo zaledwie 6 sekund za nią na metę wbiegła Anna Celińska, a 10 sekund później Anna Ficner. Na miejscu czwartym Dominika Wiśniewska-Ulfik, na piątym Karolina Obstój, a na szóstym Urszula Paprocka.

Tym samym Martyna Kantor zaliczyła klasyczny hat trick zdobywając trzeci złoty medal mistrzostw  Polski w biegach górskich w ciągu trzech tygodni na dystansach 5, 12 i 43 km. Poza tym poprawiła swój rekord życiowy na tej trasie o 1:03. Rekordy życiowe na tej trasie poprawiły też Anna Celińska – o 3 sekundy, rekord z 2013 roku, gdy Ania zajęła 15. miejsce w mistrzostwach Europy oraz Anna Ficner o 1:17.

Piotr Łobodziński poprawił o 2 sekundy rekord trasy i o 12 sekund swój najlepszy wynik. „Mam 4 pary butów w aucie, a na te warunki wybrałem najgorsze” – komentarz zwycięzcy na mecie. Na drugim miejscu zameldował się Marcin Kubica, który przełamał kompleks krótkich i szybkich tras i znalazł się na 5. miejscu w historii tego biegu. Trzecie zajął Dominik Tabor, zdobywając swój pierwszy medal w mistrzostwach Polski biegach górskich. Czwarte zajął Sylwester Lepiarz, tegoroczny mistrz Polski w biegu anglosaskim, piąte Michał Dudczak, najlepszy junior w roku 2019, a szóste Piotr Jaśtal, mistrz Polski na krótkim dystansie z 2020 roku, z trasy anglosaskiej.

 

Organizatorem imprezy był Ślężański Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sobótce.

 

Zdjęcia: Foto Video Sobótka

About Author

Skip to content